parallax background

Co trzeba wiedzieć?


Potrzebny ekwipunek


Należy pamiętać że cały bagaż będziemy musieli czasem przenosić warto zaopatrzyć się w duży plecak o pojemności 50-60 litrów i drugi, mały, który będziemy wszędzie ze sobą nosić. Do tego niezbędne będą wygodne trekkingowe buty. W większości rejonów będzie gorąco więc wskazane są letnie ubrania. Jednak w planach jest także wyprawa na wulkan (4000m n.p.m.) gdzie temperatura spada w okolice 0 stopni Celsjusza (czapki, szaliki i zimową kurtkę będziemy mogli wypożyczyć na miejscu). W rejonach wyżej położonych mogą się trafić chłodniejsze noce, dlatego warto zabrać do plecaka cieplejszą odzież. W rejonie Ameryki Środkowej często występują ciepłe opady deszczu, więc płaszcz przeciwdeszczowy to także niezbędny element ekwipunku. Maski do snorkelingu będą w wyposażeniu vana.

Zalecane szczepienia


Zaleca się szczepienia na WZW typu A i B, dur brzuszny i żółta febrę. Szczepienia ochronne wykonywane są w stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz innych wojewódzkich i regionalnych wyspecjalizowanych punktach szczepień. Ze względu na odmienną florą bakteryjną, należy zachować podstawowe zasady higieny: myć owoce przed zjedzeniem i w miarę możliwości, spożywać tylko butelkowaną wodę.

Apteczka


Należy zabrać ze sobą leki przeciwbólowe. Osoby przyjmujące leki na co dzień powinny zaopatrzyć się w nie odpowiednio wcześniej. Przydatne mogą się okazać torebki termoizolacyjne. Obowiązkowe będą także kremy z filtrem UV oraz środki odstraszające komary (*nie będzie problemu z zakupem na miejscu).

Ubezpieczenie


Zapewniamy ubezpieczenie u jednego z wiodących ubezpieczycieli w Polsce:
Pomoc medyczna i koszty leczenia: 500 000 zł
Następstwo Nieszczęśliwych Wypadków NNW: 30 000 zł
Odpowiedzialność Cywilna OC: 500 000 zł
Bagaż: 5 000 zł
Koszt ubezpieczenia wliczony w cenę wyprawy.

Bezpieczeństwo


Należy mieć kopie wszystkich ważnych dokumentów. Ponieważ podczas naszej podróży będziemy mobilni, wszystkie najważniejsze rzeczy należy nosić ze sobą w bagażu podręcznym. Zachęcamy więc do rozważnego pakowania się na wyprawę